Márkaépítés vs fenntarthatóság: a webáruházak újrahasznosított dobozokat választanak
Márkaépítés vs fenntarthatóság: A nagy e-kereskedők, mint például a Coolblue és a Zalando példáját követve egyre több online áruház dönt úgy, hogy a szállítódobozokat saját arculattal nyomtatja ki. Logikus választás, mert számos online áruház számára a szállítódoboz az egyetlen fizikai kapcsolat a vásárlóval, és ezért hatékony márkaépítési eszköz. A csomagküldés óriási növekedése a környezetre is hatással van, ezért választunk újrahasznosított dobozokat. Ebben a cikkben olvashatja tapasztalatainkat, és azt, hogyan próbáljuk ezt online lefordítani.
Idén tavasszal a környezetbarát márka-összehasonlító, a Rank a Brand Márkaépítés vs fenntarthatóság: széles körben bejárta a híreket, miután kutatást végzett 20, Hollandiában szállító nagy online áruház fenntarthatóságáról. Két webáruház kivételével (a Bol.com D, Otto C címkét kapott) minden webáruház a lehető legalacsonyabb címkét kapta. Ez némileg aggasztó, figyelembe véve azt a hatalmas lábnyomot , amelyet az e-kereskedelem ma a környezetre gyakorol. Az online vásárlások száma a tavalyi negyedik negyedévben 41,5 millió volt a Thuiswinkel.org szerint . Szerencsére vannak olyan online áruházak és e-kereskedelmi felek is, amelyek úttörő szerepet töltenek be, mint például a Picnic online szupermarket, a Docdata és a Dell. Erről majd később.
Több millió szállítódoboz
A több tízmilliós megrendelés egy részét borítékban szállítják, de a legtöbbet csomagban küldik, ezért gyakran szállítódobozban. A kartondobozok gyártása viszonylag nagy mennyiségű alapanyagot, vizet és energiát igényel. Ráadásul a fatermeléshez (mezőgazdasági) földre van szükség, ami szűkös erőforrás. A fa azonban megújuló nyersanyag, amely egyre inkább jól kezelt termelőerdőkből származik. Természetesen sok doboz papírhulladékból készül, de ezek előállítása is energiát igényel.
Doboz mint márkaépítési eszköz
A vásárlói út egyre fontosabb az online áruházak számára. Mindenre ügyelni kell az ügyfélfolyamat minden lépésében, hogy a végső vásárlói élmény létrejöjjön. A csomag átvétele a vásárlási folyamat leglátványosabb és legkézzelfoghatóbb pillanata, amely lehetővé teszi, hogy abban a pillanatban valóban egyedi legyen. Különféle tanulmányok azt mutatják, hogy a feltűnő csomagolást nagyra értékelik, és például gyakrabban osztják meg a közösségi médiában. Ebben úttörő szerepet játszottak az olyan online boltok, mint a Coolblue (a jól ismert kék doboz, amely számos viccet tartalmaz) és a Zalando (a nagyon feltűnő fehér doboz narancssárga nyomattal), de a nyomtatott doboz ma már általánossá válik.
De mi is pontosan az újrahasznosított doboz? Ez lehet egy beszállító meglévő doboza, de lehet egy maradék tételből vagy túltermelésből származó doboz is. Ez egy doboz, amely még mindig jó Telemarketingadatok vásárlása állapotban van, ezért könnyen újrahasznosítható. Az ár is komoly előny: egy használt doboz átlagosan 25 százalékkal olcsóbb, mint egy új, sőt 400 százalékkal olcsóbb, mint egy nyomtatott doboz. Mindezt együtt 2015 elején az Outdoradonál végül úgy döntöttünk, hogy újrahasznosítjuk a dobozokat és vásárolunk használt dobozokat.
Pozitív reakciók
Az első reakciók vegyesek voltak. Egy hűséges vásárló, aki Szlovénia mobiltelefonszáma több rendelést kapott egy újrahasznosított borosdobozban, feltűnően válaszolt: „A szomszédaim azt hiszik, alkoholista vagyok azokkal a borosdobozokkal.” Szóba került egy olyan cinikus válasz is, mint például: „Minden nap bzb könyvtár be kell sétálnod a szupermarketbe dobozokért”. Az is előfordult, hogy a vásárló az ajtóban visszautasította a csomagot, mert egy terméket más márkájú dobozba csomagoltak. Elég indok ahhoz, hogy néhány hónap elteltével megmagyarázzuk az újrafelhasznált dobozokra vonatkozó döntésünket az ügyféllel folytatott kommunikációnkban. Amióta ezt belefoglaltuk a rendelési és szállítási visszaigazolásba, az ügyfelek teljesen pozitívak.